OGÓLNOPOLSKIE ELIMINACJE DO EUROPEJSKIEGO FESTIWALU 5. Science on Stage 2013 Słubice/Frankfurt nad Odrą
Na kolejnym festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie 5 ” - którego organizatorami byli Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Fizyczne i Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN - odbywał się w dniach 21-22 września 2012 roku na Wydziale Fizyki UAM występy zespołów (nauczycieli i uczniów) oceniane były w trzech kategoriach: demonstracje zjawisk, przedstawienia teatralne pokazujące związki nauk przyrodniczych i matematyki z istotnymi problemami współczesnego społeczeństwa i pokazy multimedialne dotyczące różnych sposobów wykorzystania najnowszych osiągnięć nauk przyrodniczych i matematyki w życiu człowieka. Festiwal ten był ósmym z kolei ogólnopolskim festiwalem z serii - wpierw „Fizyka na Scenie”, a następnie „Nauki Przyrodnicze na Scenie”.
Festiwal był okazją do radosnych i twórczych spotkań Nauczycieli i Uczniów, do wymiany doświadczeń, do wyłowienia ciekawych eksperymentów i interesujących sposobów popularyzacji nauk przyrodniczych. W tym roku program festiwalu był bardzo napięty. Pokazano : 28 demonstracji, 14 przedstawień i 34 prezentacji multimedialnych. W festiwalu uczestniczyło prawie 50 szkół z całej Polski, które reprezentowało ponad 350 uczestników (50 nauczycieli i 300 ich uczniów).
Reprezentowane były szkoły z następujących miejscowości: Lublin, Żywiec, Frampol, Słupsk, Rybnik, Ostrołęka, Piotrków Trybunalski, Szczecin, Bolesławiec, Bielsko-Biała, Olsztyn, Piła, Wieluń, Wrocław, Kozienice, Częstochowa, Pszczyna, Pawłowice, Poznań, Oborniki, Objezierze, Cieszyn, Czempiń, Łódź, Leszno, Świnoujście, Rogoźno, Sulęcin, Ostrów Wlkp., Chwirama.
Nagrody i wyróżnienia były przyznawane przez bardzo kompetentne jury, oddzielne dla każdej kategorii wystąpień, składające się z zaangażowanych w popularyzowanie nauk przyrodniczych nauczycieli i dydaktyków z wyższych uczelni. Przyznano 12 nagród i 7 wyróżnień.
Koszty festiwalu pokrył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i sponsorzy: ENEA S.A., DALKIA Poznań S.A., IFJ PAN Kraków, IFPiLM/Euratom Warszawa, NCBJ Świerk, Radio Elka Leszno, Fundacja UAM, Biuro Podróży JORDAN Kraków, Wydawnictwo Naukowe PWN. Bardzo dziękujemy sponsorom za ich pomoc.
O atmosferze panującej na festiwalu świadczą opinie uczestników przesłane po festiwalu na ręce organizatorów, które dołączono do tego sprawozdania.
Przewodniczący KKO
Prof. Wojciech Nawrocik
Oto niektóre z opinii:
Mgr Anetta Mamcarz – Gimnazjum - Chwirama: "…dziękujemy, że mogliśmy wziąć udział w tak perfekcyjnie pod każdym względem przygotowanym festiwalu".
Mgr Grzegorz Lorek – I LO – Leszno: "…Kawał roboty organizacyjnej odwalony!".
Mgr Maria Dobkowska – Szkoła Integracyjna – Warszawa: "…gratuluję naprawdę wspaniałego sukcesu festiwalu. Wspaniała atmosfera, organizacja, gościnność i hojność".
Dr Zofia Gołąb-Meyer Instytut Fizyki UJ - Kraków: "Gratuluję bardzo udanej imprezy. Wiem ile to pracy kosztowało! Ale efekty są".
Mgr Dorota Gołębiewska - Instytut Fizyki Politechnika Poznańska: "…dla mnie udział w festiwalu to ogromna przyjemność - zdobyłam nowe doświadczenie, poznałam interesujących ludzi, a ponadto spotkałam grupę dobrych znajomych. Jedyne nad czym ubolewam to uzyskana świadomość, że tak wiele straciłam nie uczestnicząc w ubiegłych festiwalach… Ech, wielka szkoda, dużo mnie ominęło”.
Mgr Cezary Filipiuk - LO - Pszczyna: "…w imieniu swojej drużyny dziękuję za gościnne przyjęcie w Poznaniu".
Mgr Renata Tomalik – Zespół Szkół Budowlanych – Bielsko-Biała: "Pięknie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie nas na festiwalu. Muszę przyznać że wszystko dopięto w najdrobniejszych szczegółach. Wymagało to nie lada wysiłku, pomysłowości i kreatywności przede wszystkim w znalezieniu sponsorów dla tak ogromnego przedsięwzięcia i tak licznych uczestników. Byłabym bardzo dumna gdyby któryś z moich uczniów zdecydował się na podjęcie studiów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza na wydziale fizyki. Przyznam że bywałam na wielu spotkaniach dydaktycznych, sympozjach naukowych czy konkursach fizycznych lecz ta inicjatywa nie ma sobie równych. Dziękuję pięknie za te chwile rozbłysku dla fizyki, która zostaje odrzucona w kąt przez Ministerstwo jak niepotrzebna zabawka".
Mgr Teresa Wróbel – I SLO – Częstochowa: "Serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w konkursie Nauki Przyrodnicze na scenie 5. Byliśmy po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie opuścimy żadnej z następnych edycji konkursu. Dziękujemy za gościnę i za wspaniałą atmosferę.
Mgr Helena Howaniec – Szkoła Podstawowa – Łódź: "...bardzo dziękuję, w imieniu swoim i dzieci, ze mogłam przyjechać z młodymi ludźmi (wybraliśmy wspólnie z p. dyrektor młodsze dzieci aby ich zafascynować fizyką).... Ja się nie spodziewałam, że aż tylu będzie chętnych - po zapoznaniu z programem zaczęli się zgłaszać masowo. Teraz po SOS są zachwyceni".
Mgr Ewa Pater - LO Świnoujście: "Dziękuję za docenienie pracy mojej i moich uczniów. Uczniowie wykazali się dużą samodzielnością w przygotowaniu doświadczeń i swoich przyrządów. Dlatego wyróżnienie ich jest dużą zachętą dla nich do dalszego eksperymentowania. Dopytują się o możliwość udziału w kolejnym konkursie fizycznym, choć są w klasie maturalnej. Organizacja Festiwalu była wzorowa. Atmosfera bardzo życzliwa i twórcza dla nauczycieli. Moi uczniowie cały czas uczestniczyli w pokazach, choć ja takiego obowiązku nie określiłam".
Mgr Kazimierz Paprzycki – Zespół Szkół Zawodowych – Objezierze: "Ogromne podziękowania za wszystko. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że podejmują się Państwo trudu organizacji tak wspaniałego Festiwalu".
Mgr Barbara Grześkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 88 w Poznaniu: "Dla uczennic klasy 6 było to naprawdę wielkie przeżycie, na pewno wspomnienia pozostaną długo w ich pamięci. Dzieci bardzo dużo nauczyły się, poznały nowych ludzi, obiekty uczelni UAM – zrobiły pierwszy duży krok w świat nauki. Rozbudziły swój apetyt na wiedzę! I za to osobiście bardzo dziękuję".
Opinie uczniów z Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha w Borowie
Niezapomniana, niezwykła atmosfera. Ciekawi ludzie w ciekawym miejscu. (Szymon).
Osobiście nadal miło i z przyjemnością wspominam udział w festiwalu. Moją uwagę przykuło zaangażowanie samych uczniów w prezentacje i pokazy oraz oczywiście przygotowania do udziału w festiwalu, młodzi ludzie są pełni pasji, chęci odkrywania świata na nowo, potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę do rozwijania swoich umiejętności, poznawanie jest dla nich celem nadrzędnym a udział w festiwalu i tworzenie nowych rzeczy sprawia im ogromną frajdę. (Hania).
Festiwal, w którym uczestniczyłem drugi raz bardzo mi się podobał. Cieszy mnie możliwość przedstawienia efektu pracy naszej grupy i skonfrontowania tego z działaniem innych. Jak zawsze wizyta na Wydziale Fizyki wiązała się z poznaniem naukowych ciekawostek i rzeczy interesujących moich rówieśników zainteresowanych otaczającym nas światem. Szczerze polecam! (Bogusz).
Science on Stage 5 w Poznaniu to kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli, którzy starają się w sposób interesujący, porywający do działania przedstawić niełatwe zagadnienia nauk przyrodniczych. Jesteśmy przekonane, że festiwalowe pokazy, prezentacje i przedstawienia nakłonią wielu młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych. Atmosfera festiwalu i jego organizacja jak zawsze były fantastyczne! Nowoczesna przestrzeń campusu uniwersyteckiego, pyszne posiłki, życzliwi pracownicy Wydziału Fizyki, piękny artystyczny akcent kończący SOS5 i wszystko co wypełniało tę festiwalową rzeczywistość było na medal (złoty oczywiście!). Dziękujemy Panie Profesorze! (Ula i Ewa). (Mgr Urszula Grabowska, mgr Ewa Wegner z Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha w Borowie)
Ogólnopolski Festiwal
Nauki Przyrodnicze na Scenie
Znajdź nas!
KONTAKT
prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał
Kierownik projektu Nauki Przyrodnicze na Scenie
Wydział Fizyki i Astronomii UAM
email: gmusial@amu.edu.pl
dr Iwona Iwaszkiewicz-Kostka
Sekretarz Biura Festiwalu
email: ofnps@amu.edu.pl