Festiwal Science on Stage wyewoluował z Physics on Stage, który został zainicjowany w 2000 roku...[Historia festiwalu]
Głównym organizatorem tego festiwalu od 2011 roku jest Science on Stage Europe z siedzibą w Berlinie, a podstawowym jej celem jest promowanie wymiany innowacyjnych pomysłów i dobrych praktyk pomiędzy nauczycielami przedmiotów ścisłych w szkołach podstawowych i średnich, a także nauczycielami szkół podstawowych i przedszkolnych.
Co dwa lata podczas Europejskiego Festiwalu Science on Stage każdy z 35 krajów członkowskich jest reprezentowany przez własną delegację nauczycieli STEM. Na rok przed festiwalem, Krajowe Komitety Organizacyjne ogłaszają swoje wewnętrzne preselekcje. Każdy kraj organizuje swoją krajową preselekcję w nieco inny sposób. Projekty przygotowują i prezentują uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli. Zalecamy ich uprzednią prezentację na różnego rodzaju festiwalach lokalnych, czy dniach nauki, aby wyłonić te najciekawsze. O takim uczestnictwie warto też wspomnieć w zgłoszeniu projektu do eliminacji krajowych. Krajowe Jury kierując się niżej wskazanymi kryteriami wybiera podczas eliminacji najlepsze spośród przedstawionych, które potem na arenie europejskiej zaprezentują delegaci. Na etapie europejskim międzynarodowe jury wybiera spośród wszystkich projektów z państw członkowskich najbardziej kreatywne i przyznaje Europejskie Nagrody dla Nauczycieli STEM w każdej z kategorii tematycznych.
Formuła festiwalu „Nauczyciele Nauczycielom” (from teachers for teachers) zapewnia bogactwo koncepcji i żywą wymianę doświadczeń. Uczestnicy bowiem prezentują swoje najbardziej innowacyjne pomysły dydaktyczne międzynarodowym kolegom m.in. na stoiskach, podczas warsztatów i prezentacji na scenie.
upowszechnianie nauki i ukazanie wkładu STEM w budowanie wiedzy społeczeństwa o otaczającym nas świecie,
uświadomienie uczestnikom festiwalu roli STEM w rozwoju nowoczesnych technologii,
przedstawienie innowacyjnych sposobów nauczania, wymiana doświadczeń i nawiązywanie współpracy pomiędzy nauczycielami,
zademonstrowanie ciekawych i kreatywnych działań uczniów dotyczących zdobywania wiedzy z zakresu STEM.
wszystkie te cele przeciwdziałają wciąż rosnącej luce pokoleniowej w obszarze STEM.
STEM (ang. Science, Technology, Engineering, and Mathematics education) to nauki ścisłe i przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka), technologia, inżynieria, sztuka i matematyka (oraz informatyka)
Za każdym razem gospodarzem festiwalu europejskiego Science on Stage jest inny kraj członkowski, a wydarzenie gromadzi do 450 nauczycieli STEM. Jest to dotąd największa inicjatywa w zakresie edukacji nauk ścisłych i przyrodniczych, jaką kiedykolwiek podjęto w Europie, i w istocie wyjątkowa również na świecie. Festiwal gościł już w Szwajcarii (2000 i 2005), Holandii (2002 i 2003), Francji (2007), Niemczech (2008), Danii (2011), Polsce (2013), Wielkiej Brytanii (2015), na Węgrzech (2017), w Portugalii (2019), Czechach (2022) i Finlandii (2024). 14. edycja Europejskiego Festiwalu Science on Stage, odbędzie się w dniach 28-31.05.2026, w Kłajpedzie na Litwie.
Ogólnopolski festiwal tradycyjnie odbywa się na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jest także podstawą do wyłonienia delegacji polskich nauczycieli na Europejski Festiwal Science on Stage. W tym roku w dniach 19-20.09.2025 r. odbędzie się jego 14. edycja. W dotychczasowych 13 ogólnopolskich edycjach udział wzięło ok. 4000 uczestników z 92 miast, 184 różnych szkół, przedszkoli i instytucji (zobacz mapkę uczestników).
1. STEM dla najmłodszych (przedszkola i szkoły podstawowe do 3. klasy)
Projekty promujące STEM w przedszkolu i w szkołach podstawowych dla dzieci w wieku 10 lat i młodszych.
2. Edukacja STEM dla zrównoważonego rozwoju
Projekty, które przyczyniają się do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Projekty pokazujące sposoby włączania sztucznej inteligencji do nauczania i promujące zrozumienie istoty AI.
4. Równość i integracja w edukacji STEM
Projekty, które odzwierciedlają heterogeniczność i różnorodność naszego społeczeństwa, np. metody nauczania, które angażują uczniów o różnych poziomach uczenia się lub różnym pochodzeniu kulturowym.
5. Samokształcenie w edukacji STEM
Projekty prezentujące podejścia, w których nauczyciel pełni rolę animatora, na przykład w środowisku nauki cyfrowej, lub które mogą być przydatne w rozwiązywaniu problemu niedoboru nauczycieli.
6. Orientacja zawodowa w edukacji STEM
Projekty prezentujące dobre praktyki w zakresie integrowania doradztwa zawodowego z regularną edukacją STEM.
7. Tanie eksperymenty w edukacji STEM
Projekty, które można wdrożyć przy niskich kosztach.
oraz dwie dodatkowe kategorie dla European Science on Stage
Projekty opracowane wspólnie przez nauczycieli, z których przynajmniej jeden brał już udział w festiwalu Science on Stage.
9. STEM dla nauczycieli w trakcie kształcenia (stażystów)
Projekty opracowane podczas szkolenia nauczycieli przed rozpoczęciem pracy lub staży pedagogicznych przyszłych nauczycieli.
promuje zainteresowanie uczniów nauką,
odnosi się do codziennego życia uczniów,
przynosi trwały efekt,
jest wykonalny w standardowych warunkach szkolnych, co dotyczy również jego kosztów,
promuje naukę opartą na pytaniach stawianych przez uczniów,
jest oryginalny lub stanowi oryginalne rozwinięcie znanego projektu.
Przydatne linki
Teaching Materials/Materiały dydaktyczne, Science on Stage Europe
Science on Stage udostępnia na swojej stronie materiały dydaktyczne opracowane przez europejskich nauczycieli STEM dla nauczycieli STEM.
Sztuka demonstracji naukowej, Ed Walsh, Science in School, WYDANIE 55 | 03/11/2021
Science in School publikuje szereg inspirujących artykułów dotyczących wszystkich przedmiotów STEM
Ogólnopolski Festiwal
Nauki Przyrodnicze na Scenie
Znajdź nas!
KONTAKT
prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał
Kierownik projektu Nauki Przyrodnicze na Scenie
Wydział Fizyki i Astronomii UAM
email: gmusial@amu.edu.pl
dr Iwona Iwaszkiewicz-Kostka
Sekretarz Biura Festiwalu
email: ofnps@amu.edu.pl