PATRONAT HONOROWY
w formie stacjonarnej
Krajowy Komitet Organizacyjny (KKO) 13. Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie zaprasza nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich z grupami uczniów do zaprezentowania swoich projektów z atrakcyjnymi i innowacyjnymi pomysłami na podnoszenie jakości nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych. Projekty przygotowują i prezentują uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli.
Festiwal pod honorowym patronatem Pana Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki tradycyjnie odbędzie się na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu i będzie także podstawą do wyłonienia delegacji polskich nauczycieli na 13. Europejski Festiwal Science on Stage w dniach 12-15.08.2024 w Turku/Finlandia pod honorowym patronatem Mariyi Gabriel, komisarz do spraw innowacji i młodzieży KE. Formuła festiwalu „Nauczyciele Nauczycielom” zapewnia bogactwo koncepcji i żywą wymianę doświadczeń. To jest dotąd największa inicjatywa w zakresie edukacji nauk ścisłych i przyrodniczych, jaką kiedykolwiek podjęto w Europie, i w istocie wyjątkowa również na świecie.
Do 11. edycji projekty były oceniane osobno dla każdej z trzech form: demonstracje zjawisk, działania artystyczne (głównie przedstawienia teatralne) i prezentacje multimedialne. Od 12. edycji dopuszczamy również inne formy, a jury będzie oceniać i nagradzać projekty w sześciu kategoriach tematycznych, takich jak na poziomie europejskim (wymienionych niżej), by spośród laureatów wyłonić delegację nauczycieli na festiwal europejski w Turku. Polski limit to 11 miejsc oraz osobne 2 miejsca płatne przez uczestnika, a niezależnie od tego nauczyciele indywidualnie mogą starać się o miejsca dla międzynarodowych projektów wspólnych (informacja poniżej).
STEM (ang. science, technology, engineering, and mathematics education) to nauki ścisłe i przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka), technologia, inżynieria, sztuka i matematyka (oraz informatyka)
Dla porównania swoich pomysłów z projektami na poprzednie edycje zapraszamy na portal festiwalu (http://sons.amu.edu.pl), zakładka „Poprzednie edycje”.
Z powodu zaostrzonych przepisów o ochronie danych osobowych zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie w postaci dokumentów, które należy pobrać ze strony http://sons.amu.edu.pl - zakładka zgłoszenia i zgodnie z umieszczonymi tam wskazówkami wypełnić i ich skany przesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Natomiast oryginały wymaganych zgód należy wysłać zwykłą pocztą na adres: Wydział Fizyki UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, 61-614 Poznań, z dopiskiem „13. Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie” w terminie do dnia 31.05.2023 5.06.2023. Brak kompletu dokumentów (mailowych i papierowych) uniemożliwi Państwa uczestnictwo w festiwalu, gdyż wymogi prawne wymuszą odrzucenie zgłoszenia. Streszczenie projektu powinno mieścić się na jednej stronie formatu A4 ze standardowymi marginesami, pojedynczym odstępem pomiędzy liniami i 12 punktową czcionką, a w nim należy również przypisać projekt do jednej z sześciu festiwalowych kategorii tematycznych. W streszczeniu także powinna być opisana forma projektu oraz w jaki sposób projekt zostanie wykonany (zespół wykonawców, użyte materiały, metody). Szkoła może zgłosić projekty w każdej z konkursowych kategorii, ale łączna liczba nauczycieli oraz uczniów zgłoszonych z jednej szkoły nie powinna przekroczyć 10 osób.
Do dnia 11.06.2023 14.06.2023 r. KKO ogłosi listę projektów zakwalifikowanych do udziału w festiwalu.
Po zakończeniu prezentacji festiwalowych projektów jury ogłosi werdykt, a zespoły laureaci otrzymają imienne dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy festiwalu, których projekty zostaną zakwalifikowane do festiwalowego współzawodnictwa, otrzymają imienne dyplomy uczestnictwa w tym prestiżowym festiwalu.
Spośród laureatów KKO wybierze członków polskiej delegacji na europejski festiwal w Turku biorąc pod uwagę rygorystyczne wymogi organizatorów (nauczyciele ze wszystkich poziomów i przedmiotów nauczania, przynajmniej 7 spośród delegatów po raz pierwszy na etapie europejskim). Koszty pobytu i wyżywienia delegatów podczas festiwalu w Turku, jak również transportu i dojazdów pokryją organizatorzy.
Na Europejskim Festiwalu Science on Stage w Turku nauczyciele przyrody, biologii, chemii, fizyki, matematyki i informatyki w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich pokażą swoje projekty i osiągnięcia w podnoszeniu jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej, które przynoszą liczne owoce: upowszechnianie nauki, komplementarne pobudzanie aktywności i kreatywności zarówno po stronie uczących, jak i uczniów.
PROJEKTY WSPÓLNE
Wnioski o dofinansowanie wspólnego projektu z uczestnikiem z innego kraju (osobna pula miejsc) mogą składać wyłącznie uczestnicy międzynarodowego etapu poprzednich edycji festiwalu Science on Stage na formularzu dostępnym na portalu https://www.science-on-stage.eu/
Ewentualne pytania prosimy kierować do Sekretarz Biura Festiwalu
dr Iwony Iwaszkiewicz-Kostki na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informację przygotował:
prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał,
kierownik projektu Nauki Przyrodnicze na Scenie
Wydział Fizyki UAM, tel. kom. 692 742 364, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Łącznie ok. 4000 uczestników z 92 miast, 184 różnych szkół, przedszkoli i instytucji.
Bielsko-Biała (2)
Białystok
Bieruń
Bochnia
Bolechowo
Bolesławiec (2)
Busko-Zdrój
Bydgoszcz
Chodzież
Chorzów
Chwiram
Cieszyn (2)
Czarnków
Czempiń (2)
Czerwionka-Leszczyny (2)
Częstochowa (3)
Dąbrówka
Drezdenko
Frampol
Gliwice
Głotowo
Gostyń
Górno
Jarocin (2)
Kalisz
Katowice (6)
Kępno
Kluczbork
Kłodawa
Kozienice
Koźminek
Kraków (4)
Kwidzyń
Leszno (10)
Libiąż
Lublin
Łazy
Łódź (5)
Mielec
Mikołów (2)
Myślenice
Oborniki (4)
Olsztyn (3)
Opole (3)
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski
Parkowo
Pawłowice
Piaseczno
Pietrowice Wielkie
Piła
Piotrków Trybunalski (2)
Płock
Poznań (26)
Prudnik
Przemyśl
Pszczyna
Rabka Zdrój
Racibórz
Rajsk
Rogoźno (3)
Ruda Śląska
Rumia (2)
Rybnik
Słupsk (9)
Starachowice
Suchy Las
Sulęcin
Swarzędz
Szczecin (6)
Szczecinek
Śrem (2)
Środa Śląska
Świdnik
Świnoujście (4)
Tarnów
Tomaszów Lubelski
Toruń
Tychy (2)
Wałcz
Warka
Warszawa (2)
Wieluń
Wola Jachowa
Wolsztyn
Wrocław (6)
Września
Wysokie Mazowieckie
Zabrze (3)
Zambrów
Złoty Stok (3)
Żywiec
Ogólnopolski Festiwal
Nauki Przyrodnicze na Scenie
Znajdź nas!
KONTAKT
prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał
Kierownik projektu Nauki Przyrodnicze na Scenie
Wydział Fizyki i Astronomii UAM
email: gmusial@amu.edu.pl
dr Iwona Iwaszkiewicz-Kostka
Sekretarz Biura Festiwalu
email: ofnps@amu.edu.pl